Skip to Main Contents

Yamaha Motor Revs Your Heart

Endüstriyel Robotlar

SCARA robotlar YK-X

Yamaha'nın SCARA robot dizisi son derede yüksek performanslı YK-XG serisinden ve neredeyse tüm endüstrilerde geniş bir uygulama yelpazesine sahip ekonomik ve yüksek performanslı YK-XE serisinden oluşmaktadır.

MENU

Ürün dizisi Yamaha’nın 40 yılı aşkın deneyim ve gelişim ruhuna sahip güçlü robotlardan oluşan geniş bir yelpaze sunmaktadır. 120 mm’den 1200 mm’ye kadar kol erişimi, 50 kg’a kadar yük kapasitesi ve sayısız seçeneğe sahip oldukça fazla model sayısı müşterilere her türlü görev için en iyi çözümü sunmaktadır. Eşsiz robot dizi, birkaç montaj tipi ve farklı üretim çevrelerinde kullanılabilirlik ile tamamlanmaktadır.

Yamaha’nın son derece verimli RCX340 kontrol birimi, ilaveten çok yönlü RCXiVY2+ robot görüş sisteminin ve YRG serisi tutucuların basit entegrasyonuna izin vermektedir. Çeşitli alan ağı standartlarının desteklenmesi müşterinin mevcut kontrol sistemleri içerisine düzgün entegrasyonu garanti eder.

YK-XG serisi

Bu serinin en ayırt edici özelliği tamamen kayışsız olan yapısıdır. Uç dönüş ekseni doğrudan hız azaltma dişlisine bağlı olduğundan bu robotlar son derece dirençli bir esnemezliğe, yüksek hıza ve yüksek doğruluğa sahiptir. Robotlar elektrik ve elektronik birleşenlerin üretimi ve ayrıca yüksek doğruluk gerektiren küçük ve hassas makine bileşenlerinin montajı, büyük otomobil bileşenlerinin montajı, taşınması ve aktarımı gibi geniş bir uygulama dizisinde verimliliklerini kanıtlamışlardır.

Ekstra küçük tip SCARA modeli YK120XG, YK150XG, YK180XG, YK180X, YK220X
Kol uzunluğu: 120 mm - 220 mm
Maksimum taşıma kapasitesi: 1 kg
Küçük tip YK250XG, YK350XG, YK400XG
Kol uzunluğu: 250 mm - 400 mm
Maksimum taşıma kapasitesi: 5 kg
Orta tip YK500XGL / XG, YK600XGL / XG/XGH
Kol uzunluğu: 500 mm - 600 mm
Maksimum taşıma kapasitesi: 5 kg - 20 kg
Büyük tip YK700XGL, YK700XG, YK800XG, YK900XG, YK1000XG, YK1200X
Kol uzunluğu: 700 mm - 1.200 mm
Maksimum taşıma kapasitesi: 10 kg - 20 kg
Not: YK700XGL özel siparişlere uygundur. Lütfen ayrıntılı bilgi için bir Yamaha temsilcisine danışın.
Duvara monte/ters tip YK300XGS, YK400XGS, YK500XGS, YK600XGS, YK700XGS, YK800XGS, YK900XGS, YK1000XGS
Duvara monte tip
Bu tip, robot gövdesi duvara monte edileceği zaman kullanılır.
Ters tip
Bu tip, duvara monte tipin ters olarak monte edileceği durumlarda kullanılır.
Kol uzunluğu: 300 mm - 1.000 mm
Maksimum taşıma kapasitesi: 20 kg
Toz geçirmez ve damla sızdırmaz model YK250XGP, YK350XGP, YK400XGP, YK500XGP, YK500XGLP, YK600XGP, YK600XGLP, YK700XGP, YK800XGP, YK900XGP, YK1000XGP
Kol uzunluğu: 250 mm - 1.000 mm
Maksimum taşıma kapasitesi: 20 kg
Bu model, su sıçramasının ve tozun sıklıkla görüldüğü çalışma ortamları için tasarlanmıştır (koruma sınıfı IP65’e eşdeğerdir).
Su dışında herhangi bir nedenden kaynaklanan nemden koruma gereksiniminiz varsa lütfen bizimle iletişime geçin.
Not: YK700GP/YK800XGP/YK1000XGP özel sipariş modelleridir. Lütfen ayrıntılı bilgi için bir Yamaha temsilcisine danışın.

YK-XE serisi

Robotlar yüksek performansları ve olağanüstü bir fiyat-performans oranında sunulan birinci sınıf özellikleriyle karakterize edilmektedirler. 400 mm’den 710 mm’ye kadar olan ölçü aralıklarındadırlar ve neredeyse tüm endüstrilerdeki çoğu uygulamaya mükemmel uymaktadırlar. YAMAHA'nın kendini kantılamış standart Bölgesel Kontrol özelliği en ideal hareketi sağlamaktadır, bu uzun ürün ömrü, güvenilir operasyon ve idame edilebilirlik sunarken tüm hareket aralığı üzerinde yüksek hassasiyet ve hız elde etmektedir.

Özellik

01Optimum çalışma için tasarlanmış iç yapı

Not: Gösterilen örnek YK500XG’dir

02Tamamen kayışsız yapı

ZR eksenli doğrudan bağlamalı yapı, tamamen bantsız bir yapıya olanak sağlar. Bu doğrudan tahrikli yapı, boşa yapılan hareketlerde önemli ölçüde azalma sağlar. Ayrıca, uzun süreler boyunca yüksek doğruluk seviyesinin korunmasına ve bakım gerektirmeyen kullanıma olanak tanır. Böylece bandın kullanıldıkça kırılması, esnemesi veya bozulması konusunda endişelenmeniz gerekmez. Bu özellik tüm XG serisi modeller ve YK180X/YK22X için geçerlidir.

03Pozisyon algılama için kullanılan çevre koşullarına dayanıklı çözücü

Pozisyon dedektörü, hiçbir elektronik bileşen veya eleman kullanmayan, basit ancak sağlam bir yapıya sahip olan bir çözücüdür. Bu sayede, zorlu koşullarda kullanım için son derece dayanıklıdır. Ayrıca nadiren arızalanır. Çözücünün yapısı, arızalanan veya diskine nem ve yağ tutunması görülen elektronik bileşenlere sahip optik enkoderler gibi diğer dedektörlerde görülen algılama sorunlarının hiçbirine neden olmaz. Mutlak spesifikasyonlar ve kademeli spesifikasyonlar gibi mekanik spesifikasyonlar tüm kontrolörlerde ortaktır, yani yalnızca parametreleri ayarlayarak mutlak veya kademeli spesifikasyonlara geçebilirsiniz. Mutlak akü tamamen yıpransa dahi SCARA, kademeli spesifikasyonlara dayalı olarak çalışabilir. Böylece bir sorun görülmesi durumunda üretim hatlarının asla durması gerekmez. Yedek devreler de tamamen elden geçirilmiştir, böylece bir yıllık bir yedekleme süresi yeterlidir.

Not: Çözücü, herhangi bir elektronik bileşen kullanılmasını gerektirmeyen basit bir yapıya sahiptir. Hem yüksek hem de düşük sıcaklıklara, darbelere, elektronik gürültüye, toz partiküllerine, yağa ve diğer unsurlara karşı oldukça dirençlidir. Çözücü otomobiller, trenler ve uçaklarda kullanılır.

04Üstün döner eksen eylemsizlik momenti kapasitesi

SCARA robot performansı, yalnızca standart döngü süresi ile dahi öne çıkar. Robot, çok çeşitli ağır iş parçalarıyla ve büyük ofsetler ile çalışılmasını mümkün kılar. R ekseni söz konusu olduğunda düşük eksen eylemsizlik momentine sahip olmak, döngü sürelerinin kısaltılmasına önemli ölçüde yardımcı olur. Ürettiğimiz tüm SCARA robotlarında, doğrudan döner eksenin ucuna takılı hız düşürücüler mevcuttur. Böylece R ekseni, konumlandırmanın genellikle yavaşlama gerçekleştikten sonra bir bantla sağlandığı yapılarla kıyaslandığında, çalışma bakımından daha yüksek
hızlar sağlayan, son derece yüksek bir izin verilebilir eylemsizlik momenti üretir.

R ekseninin izin verilebilir eylemsizlik momenti YK120XG ile rakip firma modelinin karşılaştırması

1 kg yükün kullanıldığı şekiller
○ Çalışma uygun
× Çalışma, izin verilen katalog değerleri aralığından sapma gösterir

Ofset
(mm)
Eylemsizlik
(kgfcms²)
Çalışma
YK120XG A Şirketi
0 0,0039
45 0,025 ×
97 0,4 ×

R ekseninin izin verilebilir eylemsizlik momenti YK120XG: 0,1 kgfcms²
A Şirketi: 0,0039 0,1 kgfcms²

05Yüksek hız

Tasarımlarımız, bir yandan standart döngü sürelerini kısaltırken bir yandan da, kullanımın gerçekleştiği bölgelerdeki döngü sürelerine odaklanır. Maksimum hızlardaki önemli iyileştirmeler, dişli oranlarında ve maksimum motor RPM’inde yapılan değişiklikler sayesinde elde edilmiş, böylece uzun mesafeli hareketlerde daha iyi döngü süreleri sağlanmıştır.

06Oyuk mil ve takım flanşı seçenekleri mevcuttur

Faydalı ek özellikler arasında, takımın ucuna giden kablo tesisatının kurulumunu kolaylaştıran oyuk mil ve sıkıştırma aletleri için kullanılan bir takım flanşı yer alır.

Not: YK250XG/YK350XG/YK400XG/YK500XGL/YK600XGL

Oyuk mil, hava boruları ve tesisat kablolarının kolayca yönlendirilmesini sağlar
Takım flanşı, uca takım montajını kolaylaştırır

07İyileştirilmiş bakım özellikleri

Yamaha SCARA robot YK-XG serisinde kullanılan kapaklar, önden veya yukarı doğru bir hareketle çıkarılabilir. Kapaklar kablodan tamamen ayrı olduğu için bakımı kolaydır.
Harmonik dişlide gres değişimi yapılması gereken durumlarda standart robotlar, dişlilerin demonte edilmesi gerektiğinden ve sapmalar görülebileceği için oldukça fazla zaman ve efor gerektirir. Fakat Yamaha SCARA robotlar, gres sızdırmaz harmonik dişlilere sahip oldukları için gres değişimi gerektirmez (YK-500XG - YK1000XG).

08Ekstra küçük tip SCARA modeli

Bu model, bu sınıfta yer alan tamamen bantsız yapıya sahip tek modeldir ve ekstra küçük tipte bile yüksek seviyelerde rijidite ve doğruluk elde edeceğinizden emin olabilirsiniz. Maksimum hızlar da, motorun maksimum RPM değeri artırılarak, önceki modele kıyasla önemli ölçüde iyileştirilmiştir.

09Uygun maliyetli, üstün performans (YK-XE)

Model, üretimde kullanıldığında, uygun bir fiyat karşılığında yüksek verimlilik ve güvenilirlik sağlar.

10Duvara monte/ters tipin özellikleri (YK-XGS)

Tamamen bantsız yapılar yüksek rijidite sağlar

Konvansiyonel tavana monte tip modelin duvara monte tip ile değiştirilmesinin bir sonucu olarak tasarlanan sistem açısından daha yüksek esneklik. Bu özellik, üretim ekipmanının boyutunun küçültülmesini mümkün kılar. Ürün yelpazesine ters monte tipin eklenmesiyle birlikte (yukarı yönde çalışmaya da olanak sağlar) esneklik, çalışma yönleri bakımından da artırılmıştır. Üstelik, tamamen bantsız yapı sayesinde, maksimum 20 kg’lık bir taşıma kapasitesi ve R ekseninde 1 kgm2* değerinde bir izin verilebilir eylemsizlik momenti sağlanır. Bu, aynı sınıfta mevcut olan en yüksek seviyedir. Bu robotu ağır yüklerin yer aldığı işler için uygun hale getiren büyük eller de kurulabilir.
*YK700XGS - YK1000XGS

11Toz geçirmez ve damla sızdırmaz tip (YK-XGP)

Körükler daha yüksek toz geçirmezlik/damla sızdırmazlık sağlar

Önceki robot modelleri, toz geçirmez ve damla sızdırmaz bir model tipi* üretmek üzere tamamen elden geçirilmiştir ve yeni model, etrafta su damlacıklarının veya toz partiküllerinin bulunduğu çalışma ortamlarında kullanılabilen tamamen bantsız bir yapıya sahiptir. Bu model tipi, bant bozulma sorununu ortadan kaldırır ve zorlu
ortamlarda kullanım için mükemmeldir. Yukarı/aşağı yönde körüklere dayalı yapının kullanımı, toz geçirmezlik ve damla sızdırmazlık özellikleri bakımından iyileştirmelere olanak sağlar.
*YK250XGP - YK600XGLP

  • IP65 koruma derecesine eşdeğerdir (IEC60529)
  • Kullanıcı kablo tesisatı için toz geçirmez ve damla sızdırmaz konektör standart olarak temin edilir

1240 yıllık geçmiş

SCARA bizim ilk robotumuzdu. CAME adlı ilk SCARA robotumuzu üretmemizden bu yana, SCARA robot inovasyonlarını pazara sunmak için yaklaşık otuz yılımızı verdik. SCARA robotlar, sürekli değişen pazar şartlarında sayısız modifikasyonlardan geçti. SCARA robotların etkileyici geçmiş performansları, bu robotları Yamaha robot yelpazesinin vazgeçilmez birer parçası haline getirmiştir.

Hansemannstrasse 12, 41468 Neuss, Almanya

Telefon: +49 2131 20 13 520 /
E-posta: info-ymeim@yamaha-motor.de
Web: http://www.yamaha-motor-im.eu/

Back to
Top