Skip to Main Contents

Yamaha Motor Revs Your Heart

Roboty przemys?owe

Search

Roboty SCARA YK-X

Asortyment robotów SCARA Yamaha obejmuje bardzo dużej wydajności serię YK-XG i przystępną cenowo, wysokiej wydajności serię YK-XE, do szerokiego zakresu zastosowań w prawie wszystkich gałęziach przemysłu.

MENU

Linia produktów oferuje szeroki wybór, dużych możliwości robotów, odzwierciedlającą ponad 40 letnie doświadczenie i rozwój firmy Yamaha. Szeroki zakres modeli obejmuje modele o zasięgu ramienia od 120 do 1200mm, udźwigu do 50kg i wielu opcjach, oferując klientom najlepsze rozwiązanie do wszelkich zadań. Niezrównany asortyment robotów jest dopełniony kilkoma typami montażu i możliwością stosowania w różnych środowiskach produkcji.

Wysokiej efektywności kontroler robota RCX340 Yamaha umożliwia także prostą integrację uniwersalnego system wizyjnego RCXiVY2+ robota i serii YRG chwytaków. Obsługa różnorodnych standardów sieciowych, gwarantuje płynną integrację z istniejącymi systemami sterowania klienta.

Seria YK-XG

Najbardziej wyróżniającą funkcją jest ich całkowicie pozbawiona pasów budowa. Ponieważ oś obrotów końcówki jest bezpośrednio sprzężona z przekładną redukcji szybkości, roboty te charakteryzuje duża sztywność, duża szybkość i wysoka dokładność.
Roboty te udowodniły ich wysoką efektywność w szerokim zakresie zastosowań, takich jak produkcja komponentów elektrycznych i elektronicznych, ale także przydatność do małych, precyzyjnych komponentów maszyn, wymagających wysokiej dokładności montażu, oraz do montażu, obsługi i przenoszenia dużych komponentów samochodowych.

Ultrakompaktowe modele SCARA: YK120XG, YK150XG, YK180XG, YK180X, YK220X
Długość ramienia: 120 mm do 220 mm
Maksymalny udźwig: 1 kg
Modele małe: YK250XG, YK350XG, YK400XG
Długość ramienia: 250 mm do 400 mm
Maksymalny udźwig: 5 kg
Modele średnie: YK500XGL / XG, YK600XGL / XG/XGH
Długość ramienia: 500 mm do 600 mm
Maksymalny udźwig: 5 kg do 20 kg
Modele duże: YK700XGL, YK700XG, YK800XG, YK900XG, YK1000XG, YK1200X
Długość ramienia: 700 mm do 1200 mm
Maksymalny udźwig: 10 kg do 20 kg
Uwaga: model YK700XGL jest dostępny tylko na specjalne zamówienie. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy skontaktować się z przedstawicielem Yamaha.
Modele do montażu naściennego/odwrotnego: YK300XGS, YK400XGS, YK500XGS, YK600XGS, YK700XGS, YK800XGS, YK900XGS, YK1000XGS
Model do montażu naściennego
Ten model robota jest przeznaczony do montażu na ścianie.
Model do montażu odwrotnego
Ten model robota jest przeznaczony do montażu naściennego w pozycji odwróconej.
Długość ramienia: 300 mm do 1000 mm
Maksymalny udźwig: 20 kg
Modele pyłoszczelne i kroploszczelne: YK250XGP, YK350XGP, YK400XGP, YK500XGP, YK500XGLP, YK600XGP, YK600XGLP, YK700XGP, YK800XGP, YK900XGP, YK1000XGP
Długość ramienia: 250 mm do 1000 mm
Maksymalny udźwig: 20 kg
Ten model jest przeznaczony do pracy w środowiskach zapylonych, w których często dochodzi do rozbryzgu wody (stopień ochrony odpowiadający IP65).
Jeśli wymagana jest ochrona przed wpływem cieczy innych niż woda, należy skontaktować się z nami.
Uwaga: modele YK700GP/YK800XGP/YK1000XGP są dostępne tylko na specjalne zamówienie. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy skontaktować się z przedstawicielem Yamaha.

Seria YK-XE

Roboty te charakteryzuje wysoka wydajność i najwyższej klasy parametry techniczne, przy doskonałym stosunku ceny do wydajności. Zakres rozmiarów wynosi od 400 do 710mm i są one idealnie dostosowane do większości zastosowań w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Sprawdzony standard Zonal-Control YAMAHA zapewnia optymalną kontrolę ruchu, co zapewnia najwyższą precyzję i szybkość w całym zakresie ruchu, oferując długi czas eksploatacji produktu, niezawodne działanie i łatwość konserwacji.

Cechy

01Konstrukcja wewnętrzna zapewniająca optymalną pracę

Uwaga: w poniższym przykładzie przedstawiono model YK500XG

02Całkowicie bezpasowa konstrukcja

Zastosowanie konstrukcji z bezpośrednim sprzężeniem osi ZR umożliwiło całkowite wyeliminowanie pasa. Taka konstrukcja oparta na napędzie bezpośrednim oznacza drastyczne ograniczenie zbędnych ruchów. Pozwala ona również utrzymać wysoki poziom dokładności i zapewnić bezobsługową eksploatację przez dłuższy okres bez obaw o zerwanie, rozciągnięcie lub zużycie pasa z biegiem czasu. Ta funkcja dotyczy wszystkich modeli serii XG oraz modeli YK180X/YK22X.

03Odporny na działanie czynników otoczenia resolwer do wykrywania położenia

Detektor położenia jest resolwerem o prostej, ale solidnej konstrukcji pozbawionej podzespołów elektronicznych i elementów optycznych, dzięki czemu cechuje go niezwykła wytrzymałość w trudnych warunkach oraz mała awaryjność. Dzięki swojej konstrukcji resolwer nie wykazuje żadnych problemów związanych z wykrywaniem, jakie spotyka się w innych detektorach, takich jak enkodery optyczne, w których zdarzają się usterki podzespołów elektronicznych lub fałszywe odczyty pozostałej na tarczy wilgoci lub oleju. Charakterystyka mechaniczna, zarówno w przypadku wartości bezwzględnych, jak i przyrostowych, jest wspólna dla wszystkich kontrolerów, co oznacza możliwość przechodzenia między specyfikacjami opartymi na wartościach bezwzględnych i przyrostowych przy minimalnej konfiguracji parametrów. Nawet w przypadku całkowitego wyczerpania akumulatora robot SCARA może utrzymać ciągłość pracy, bazując na danych przyrostowych, co oznacza brak konieczności zatrzymywania linii produkcyjnej w razie usterki. Obwody podtrzymujące zostały całkowicie przeprojektowane i obecnie okres podtrzymywania wynosi do jednego roku.

Uwaga: resolwer ma prostą konstrukcję, która eliminuje konieczność korzystania z podzespołów elektronicznych. Jest on wysoce odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, uderzenia, szum elektryczny, pył, olej oraz inne rodzaje zanieczyszczeń. Resolwery stosuje się w samochodach, pociągach oraz samolotach.

04Doskonałe możliwości w zakresie momentu bezwładności osi obrotowej

O wydajności robota SCARA świadczy głównie standardowy czas trwania cyklu. Robot umożliwia obsługę przedmiotów obrabianych o różnej masie, a także pracę z dużym przesunięciem względem osi. Niski moment bezwładności osi R pomaga znacznie skrócić czasy trwania cykli. Wszystkie roboty SCARA dostępne w naszej ofercie są wyposażone w reduktory prędkości montowane bezpośrednio do końcówki osi obrotu, dzięki czemu oś R pozwala uzyskać skrajnie wysoki dopuszczalny moment bezwładności. To przekłada się na większe
prędkości działania w porównaniu z konstrukcjami, w których pozycjonowanie odbywa się zazwyczaj za pomocą pasa po zredukowaniu prędkości.

Dopuszczalny moment bezwładności osi R Porównanie modelu YK120XG z modelem konkurencyjnym

Dane liczbowe przy obciążeniu 1 kg
○ Prawidłowe działanie
× Parametry robocze odbiegają od dopuszczalnego zakresu wartości katalogowych

Przesunięcie
(mm)
Moment bezwładności
(kgfcms²)
Działanie
YK120XG Produkt firmy A
0 0,0039
45 0,025 ×
97 0,4 ×

Dopuszczalny moment bezwładności osi R w modelu YK120XG: 0,1 kgfcms²
Produkt firmy A: 0,0039 kgfcms²

05Duża prędkość

Niewątpliwie nasze standardowe czasy trwania cyklu są krótkie, jednak opracowana przez nas konstrukcja kładzie silny nacisk na czasy trwania cykli w rejonach, gdzie robot jest faktycznie użytkowany. Dzięki zmianie przełożenia oraz maksymalnej prędkości obrotowej silnika uzyskano znacznie większe prędkości maksymalne, co pozwoliło skrócić czasy trwania cykli w przypadku ruchów na duże odległości.

06Dostępne warianty z wałem drążonym i kołnierzem narzędzia

Przydatne wyposażenie dodatkowe stanowią wał drążony ułatwiający doprowadzenie okablowania do końcówki narzędzia oraz kołnierz narzędzia służący do mocowania narzędzi.

Uwaga: YK250XG/YK350XG/YK400XG/YK500XGL/YK600XGL

Przez wał drążony można w prosty sposób przeprowadzić przewody powietrza oraz wiązki przewodów
Kołnierz narzędzia ułatwia zamocowanie narzędzia na końcówce

07Ulepszone funkcje serwisowe

Pokrywy zastosowane w robotach SCARA Yamaha serii YK-XG można zdejmować od przodu lub poprzez przesunięcie ich do góry. Pokrywy nie są w żaden sposób połączone z przewodem, co ułatwia konserwację.
W przypadku zwykłych robotów wymiana smaru w przekładni harmonicznej jest czaso- i pracochłonna, ponieważ trzeba zdemontować koła zębate i mogą występować odchylenia od położenia. Natomiast w robotach SCARA Yamaha przekładnie harmoniczne są uszczelnione i fabrycznie napełnione smarem, co oznacza, że jego wymiana nie jest konieczna (YK-500XG do YK1000XG).

08Ultrakompaktowy model SCARA

Jako jedyny w swojej klasie model ten posiada całkowicie bezpasową konstrukcję, przez co zapewnia wysoki poziom sztywności i dokładności nawet w wersji ultrakompaktowej. Dzięki zwiększeniu maksymalnej prędkości obrotowej silnika maksymalne prędkości również są znacznie większe w porównaniu z poprzednim modelem.

09Doskonała wydajność w przystępnej cenie (YK-XE)

Ten model, który umożliwia wdrożenie do produkcji w przystępnej cenie, cechuje ulepszona wydajność i niezawodność.

10Charakterystyka modeli do montażu naściennego/odwrotnego (YK-XGS)

Wysoka sztywność dzięki konstrukcji całkowicie pozbawionej pasów

Zamiana tradycyjnego mocowania sufitowego na mocowanie naścienne zwiększyła elastyczność stosowania konstrukcji. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie rozmiaru sprzętu produkcyjnego. Rozszerzenie oferty o model do montażu odwrotnego (który umożliwia pracę w pozycji odwróconej) dodatkowo zwiększa elastyczność pod względem kierunków montażu. Ponadto zastosowanie konstrukcji bezpasowej pozwoliło uzyskać maksymalny udźwig rzędu 20 kg oraz dopuszczalny moment bezwładności osi R wynoszący 1 kGm2*. Jest to najwyższa wartość dostępna w tej klasie produktów. Można również zamontować duże chwytaki, dostosowując robota do pracy z dużymi obciążeniami.
*YK700XGS do YK1000XGS

11Model pyłoszczelny i kroploszczelny (YK-XGP)

Mieszki poprawiają pyłoszczelność i kroploszczelność

Dotychczasowe modele robotów zostały całkowicie przeprojektowane w celu uzyskania pyłoszczelnego i kroploszczelnego typu* o konstrukcji całkowicie pozbawionej pasów z przeznaczeniem do środowisk roboczych, w których występują krople wody i cząstki pyłu. W modelach tego typu wyeliminowano problem zużywania pasa, przez co doskonale sprawdzają się one w trudnych
warunkach. Dodatkowo zastosowanie konstrukcji opartej na mieszkach u góry i na dole zwiększa pyłoszczelność i kroploszczelność.
*YK250XGP do YK600XGLP

  • Odpowiednik stopnia ochrony IP65 (IEC60529)
  • Pyłoszczelny i kroploszczelny łącznik pod okablowanie użytkownika dostępny w standardzie

1240-letnia historia

Pierwszym robotem Yamaha był robot SCARA. W ciągu trzydziestu lat, jakie upłynęły od wyprodukowania naszego pierwszego robota SCARA o nazwie CAME, wprowadziliśmy w robotach tej serii wiele innowacji. Roboty SCARA poddawano niezliczonym modyfikacjom, dostosowując je do stale zmieniających się wymagań rynkowych. Bogata historia rozwoju robotów SCARA sprawiła, że stały się one ważnym elementem oferty Yamaha.

Hansemannstrasse 12, 41468 Neuss, Alemania

Telephone : +49 2131 20 13 520 /
Email : info-ymeim@yamaha-motor.de
Web: http://www.yamaha-motor-im.eu/

Back to
Top